توسعه آذرخش صنعت آبتین

مقالات

تاریخچه آبنما

آبنما چیست؟ تاریخچه آبنما

آبنما قطعه ای از معماری است که آب را به یک حوضچه می ریزد که در برخی موارد برای تأمین آب آشامیدنی و یا برای اثر تزئینی یا نمایشی توسط نازلها به هوا پرتاب میشود.آبنماها در ابتدا کاربردی بودند و از اتصال به قنات ها برای تهیه آب آشامیدنی و برای استحمام و شستشو برای ساکنان شهرها ، و روستاها استفاده می شد.


علاوه بر تأمین آب آشامیدنی ، از آبنماها برای تجلیل از سازندگان آنها (که اغلبا سازندگان آن پادشاهان آن شهر) استفاده می شد. آبنماهای رومی از جنس برنز یا سنگی برای گرامیداشت قهرمانان ساخته میشدند. پادشاه لوئیز چهاردهم فرانسه از آبنماهایی در باغ های شهر ورسای استفاده کرد تا قدرت خود را بر مردم نشان دهد.


در جهان اسلام و در قرن نهم اولین آبنما در ایران و آن هم در باغ فین کاشان به وجود آمد در این آبنما از متصل کردن 171 لوله به هم بوجود آمده که آب توسط نازل ها به بالا میجوشید که به آن حوض جوش نیز میگویند.


در اواخر قرن بیستم آبنماهای شهری پیشرفته تر شدند. با بکار بردن پمپ های مکانیکی به آبنماها اجازه می دادند که آب را تحت فشار قرار داده و آن را به هوا پرتاب کنند.اولین استفاده از پمپ های مکانیکی در دریاچه ژنو در سال 1951 که 140 متر آب به هوا شلیک میکرد. بزرگترین آبنما این چنینی در جهان ، آبنما پادشاه فهد در جده عربستان سعودی است که آب را 260 متر بالاتر از دریای سرخ پرتاب میکند.

آبنمای موزیکال چیست و تاریخچه آن


آبنماهای موزیکال برای اولین بار در قرن اول میلادی توسط مهندس یونانی در کتاب خود به نام پنوماتیک توصیف شد. وی نقاشی های خود را اینگونه توصیف کرد "پرنده ای را ایجاد کردم که با جاری شدن آب سوت می زند" ، "یک شیپوری که با به صدا در آمدن باعث بالا رفتن آب میشد" در توضیحات این مهندس، آب با فشار از طریق ساز های موسیقی به حرکت در می آید.
در دوره رنسانس ایتالیا ، معروف ترین آبنماهای موزیکال در باغ های تیوولی قرار داشتند. که بین سالهای 1550 تا 1572 ساخته شده اند. به دنبال ایده های مهندس یونانی،آبنما از لوله های برنز برای پخش صدا استفاده شد. بارز ترین ویژگی این آبنما سازهای بزرگ آن بود.فیلسوف فرانسوی میشل دو مونتاژ ، که در سال 1580 از باغ بازدید کرده است ، شرح داده شده است: "سازهای این آبنما موزیکال واقعی است ، به طور طبیعی ایجاد شده.نحوه کاراین آبنما بدین گونه است که آب با فشار بعد از گذشتن از لوله هایی درون غار به سازها برخورد میکند که باعث ایجاد هماهنگی بین صدا و آب میشود. که این آبنما در چندین سال قبل خراب شد ، اما اخیراً بازسازی شد و دوباره موسیقی پخش می کند.


پادشاه لوئیز چهاردهم با ایجاد نمایش های دیدنی در باغ های ورسای ، با استفاده از موسیقی و آتش بازی برای همراهی با جریان فواره ها ، ایده آبنمای موزیکال مدرن را خلق کرد.
پیتر بودور مهندس مکانیک مجارستانی (که در سال 1788 به دنیا آمد و در سال 1849 میلادی فوت کرد) اولین مخترعی بود که توانست آبنما موزیکال و آبنماهایی که با ضرب آهنگ حرکت کند را بسازد . این آبنمای موزیکال در شهر ترانسیلوانیا کشور رم ساخته شده است . ساخت این آبنما حدود دو سال بین سال های 1820-1822 به طول انجامید . بنای این آبنمای موزیکال از یک زمین دایره ای شکل و دو راه پله منحنی در اطراف و یک سقف گنبدی شکل ساخته شده است . هسته مکانیکی این آبنمای موزیکال یک سازه هیدرولیکی است که توسط نیروی آب حرکت می کند و باعث ایجاد حرکت های بسیار زیبایی در هر ساعت می شود . در بالای این آبنمای موزیکال یک مجسمه کروی شکل وجود دارد که در 24 ساعت روز در حال چرخش می باشد
این آبنما در سال 1836 توسط یک طوفال برف خراب شد و متاسفانه هیچ وقت مورد بازسازی قرار نگرفت . اگرچه که یک نمونه دقیقا مشابه از این آبنمای موزیکال در جزیره مارگریت بوداپست ساخته شده ولی این نمونه از آبنما دیگر به صورت هیدرولیکی نبوده و توسط جریان و قطعات الکترونیکی هدایت می شود . قسمتی از بنای این این آبنما در جنگ جهانی دوم نابود شد (سال 1954) و در سال 1997 دوباره باز سازی شد و امروزه به عنوانی یک جاذبه توریستی است که در هر ساعت حرکات آب با صدای آهنگ به نمایش در می آیند.


امروزه از آبنمای موزیکال برای جلوه های دراماتیک از پمپ های متحرک ، چراغ های رنگی و موسیقی ضبط شده استفاده میشود. آبنماهای موزیکال با موسیقی ، نور و آب منظره ای تئاتری ایجاد می کنند که معمولاً انواع مختلفی ازافکت های قابل برنامه ریزی که توسط یک کامپیوتر کنترل می شوند.

بزرگترین آبنماهای موزیکال در جهان


1- آبنمای موزیکال برج خلیفه دبی (2009)


2- آبنمای موزیکال دادایفو کره جنوبی (2009)


3- آبنمای موزیکال هتل بلاجیو لس آنجلس (2010)


4- آبنمای موزیکال پارک تفریحی دیزنی کالیفرنیا (2010)


5- آبنمای موزیکال پارک تفریحی آکانورا هلند (2012)


بزرگترین آبنماهای موزیکال در ایران


1- آبنمای موزیکال پارک ملت تهران (2008)


2- آبنمای موزیکال پارک کوهستانی نجف آباد اصفهان (2011)


3- آبنمای موزیکال مجموعه لادیز زاهدان (2015)
این شرکت مفتخر است اعلام کند که مجری ساخت آبنمای موزیکال لادیز زاهدان بوده است که کامل ترین نوع آبنمای موزیکال در بین آبنماهای ایران است برای کسب اطلاعات، از این پروژه کلیک کنید.

آبنمای موزیکال لادیز زاهدان